Müşteri Hizmetleri:

Hizmet Kapalıdır

EV TEMİZLİĞİ

Evinizin, eşyalarınızın temizliğinin en iyi ve güvenilir şekilde yapılmasını isterseniz ilk durağımız 1 Temizliğe hoşgeldiniz.

OFİS TEMİZLİĞİ

Ofisinizdeki temizlik hususunda ki ince işçiliğimiz için 1 Temizlik ilk seçeneğiniz olmalı.

İNŞAAT TEMİZLİĞİ

Bitmiş ve tek eksiği kaba temizlik olan projelerinizde ekibimizle güvenilir ve güzel işçiliğimizle en hızlı şekilde 1 Temizlik hizmetinizde.

APARTMAN TEMİZLİĞİ

Apartmanlarınızdaki kaba ve ince temizliği ekibimizle birlikte temiz bir şekilde teslim almak isterseniz 1 Temizlik bir telefon kadar yakınınızda.

Yükleyen: admin1temizlik
15 Ağustos 2017

Mutfak Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Mutfak Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Mutfak evinizde hem ortak kullanım alanı hemde en sık kullanılan yerlerden birisidir. Dolayısı ile en çabuk kirlenen ve bu kirleri evinizin yer yerine taşınmasında rol oynayarak evinizin genel hijyen kalitesini düşürmektedir. Mutfak yapısı itibari ile kirlenmeye oldukça açıktır. Dışarıdan getirdiğiniz her gıda maddelerinin temiz olduğunu düşünseniz de aslında temiz değillerdir. En temiz yerlerden birisi olması gerekir iken aslında bir çok bakteriye ve kire ev sahipliği yapabilir.

Bu sebepten ötürü mutfak temizliğine ayrıca önem verilmeli ve birden fazla temizlik malzemesi ile temizlenmelidir. İlk bakışta gözünüze çarpmayan bir çok bakteri tutabilecek yapı mevcuttur. Mutfak bezleri, bulaşık süngeri, silinmemiş tezgah mutfak robotları, ocağınızın üzeri, davlumbaz gibi.
Mutfakların genelikle ortak problemi yağ kirleridir. Bu kirler en çok bulaşık süngeri ve davlumbaz da yer almaktadır. Özellikle bu noktaların temizliğine dikkat edilmeli ve her biri için ayrı bir temizlik malzemesi tercih edilmelidir. Mutfak temizliği yapılır iken temizlenen yüzey ve alanların zarar görmemesine dikkat edilmelidir. Aksi halde zarar gören bu yüzeyler daha çok kir ve yağ tutarak hijyen kalitesinde düşüşe sebep verecektir.
Mutfakta yemek hazırlarken mutfak tezgahı başta olmak üzere davlunbaz ocak ve kullanıma göre fırın en çok kirlenen noktaların başında gelir. En sık temizlik yapılması gereken yerler buralardır.Yine mutfakta sürekli hareket halinde olunduğu için yerlerin temizlenmesi evin diğer noktalarına kirin taşınmaması için oldukça önemlidir. Özellikle kızartma yaparken ocaktan yere sıçrayan yağlar mutlaka kızartma işleminden sonra temizlenerek hijyen sağlanmalıdır.
Mutfak Dolapları: Mutfakta yemek hazırlarken pişirme kızartma veya fırınlama işlemlerinden sonra çıkan buhar ve yağ kalıntıları direk olarak mutfak dolapları ve içlerine sızmaktadır. Bu sebepten ötürü temiz gibi görünen bir çok nokta aslında yağ ve kirle kaplanmış olur.Bu noktalar düzenli olarak temizlenmediği taktirde havadaki tozu da tutarak son derece hijyensiz ve temiz olmayan bir ortam yaratmaktadır.

Mutfak dolapları mutlaka yağ çözücü bir temizleyici ile silinmeli durulanma dan önce bir süre beklenmelidir.Mutfak dolaplarının iç ve yüzeyleri dışında normalde göremediğimiz tavan ile arasında kalan boşluklarda fazla miktarda kir ve toz birikmekte hijyen açısından olumsuz koşullara sebep olmaktadır.Mutlaka her temizlikte bu bölgeler dikkatle temizlenmelidir.
Davlumbaz:  Mutfakta yemek hazırlanırken pişirme kızartma fırınlama esnasında tüm kirli havayı içine çekerek mutfaktan uzaklaştıran davlumbazlar yüksek miktarda kir ve yağ biriktirmektedir. Her gün düzenli olarak içlerine bulunan filitreler sökülerek sıcak su ve yağ çözücü ile temizlenmelidir.Bu sayede daha temiz yemek hazırlanırken yeterli seviyede hijyen sağlamış olursunuz. Ayrıca davlumbazın metal yüzeyleri de yine yağ çözücü yardımı ile ovalanarak temizlenmelidir.

Ocak:  Mutfakta yemek pişirirken veya kızartma yaparken kalıntıların en çok bulaştığı yer olan ocaklar mutlaka her yemek yapıldıktan sonra temizlenmelidir. Özellikle kızartma yaparken yağların fazlaca sıçradığı ocak ve ızgaraları sıcak su ve yağ çözücü ile beraber temizlenmesi gerekmektedir. Aksi halde ortamda bulunan tozları da beraberinde tutarak sağlıksız bir ortam yaratabilir.

Mutfak Tezgahı: Kesme ve diğer hazırlık işlemleri için kullandığımız mutfak tezgahları neredeyse tüm besin maddeleri ile temas halindedir. Ve bu sebepten ötürü en çok bakteri ve kiri tutan temel yerdir. Gün içerisinde uygun temizlik malzemesi ile bir çok kez silinerek temizlenmeli ve sürekli hijyenik tutulmalıdır. Temiz ve hijyenik bir mutfak için en temel nokta mutfak tezgahıdır.

Mutfak Lavabosu: Mutfakta hazırlanan neredeyse tüm gıda maddeleri ve atıkları mutfak lavabosun da temizlenir. Bu sebepten ötürü en çok kir ve bakteri tutan yer lavabodur. Mutfak lavabosunu her yemekten sonra mutlaka dezenfekte sağlayacak bir temizlik malzemesi ile temizlenmeli ve bir sonraki kullanıma hazır tutulmalıdır.Ayrıca haftada bir kaç defa lavabo açıcı kullanarak mutfak lavabosunun ulaşamadığımız iç kısımları ve hortumlarını da dezenfekte etmeliyiz.
Bulaşıklar ve Mutfak aletleri: Mutfakta yıkanan bulaşıklarınız mutlaka kuru bir biçimde yerlerine kaldırılmalıdır. Bunun sebebi nemli veya ıslak kalan bulaşıkların bakteri üreterek sağlınıza olumsuz etki edebilecek olmasıdır. ayrıca kullandığınız mutfak aletleri de mutlaka kullanım sonrası temizlenip yerlerine kaldırılmalıdır. Temizlenmeyen her unsuz kısa sürede hijyensiz bir ortama sebebiyet verebilir.

Etiketler:, , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biz Kimiz
Son Yazılar

Eylül 4th, 2017

Antalya Temizlik Şirketi

Son Yorumlar

Onlar Diyor Ki

Copyright ©2017 1Temizlik.com

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.